Jakie są rodzaje umowy?

Krótki wstęp.

Istnieje wiele rodzajów umów, a jedna z nich jest umowa dotycząca kupna lub sprzedaży samochodu. Inny rodzaju umowy jest powiązany ze sprzedażą nieruchomości takiej jak dom lub mieszkanie, choć równie dobrze z umową może być powiązana także ziemia i chodzi tu o działki uprawne i o te budowlane. W niektórych krajach świata osoba prywatna nie może nabyć maszyny produkcyjnej przez założeniem własnej firmy, czyli może to zrobić tylko jako firma spełniająca określone wymogi. Ograniczenia te istnieją, ale są też i te patenty powiązane z prawnym obejściem tych wymogów.

Umowy powiązane z pracą.

Dość wielu z nas wie o tym, że zatrudnia się na czas określony, na nie określony, na umowę zlecenie i na umowę o dzieło. W Polsce rzecz jasna tak jest jeśli chodzi o pracę, ale w innych krajach świata ta sytuacja wygląda inaczej, bo inne są tam przepisy powiązane z pracą. Jednym słowem w każdym istnieje norma odnośnie typowego dnia pracy i co równie ważne norm tych trzeba przestrzegać dość wnikliwie, bo jeśli tego nie robimy, to możemy dostać grzywnę lub nawet karę więzienia. Wszystko to precyzują odpowiednie ustawy. One też w sposób klarowny stwierdzają to, czy konkretny pracownik może mieć prawo do pięciu lub dziesięciu minut przerwy na godzinę. Wszystkich tych norm zawartych w ustawach trzeba rzecz jasna przestrzegać i to nawet wtedy gdy zatrudnia się jakiegoś imigranta zarobkowego. Prawa tych ludzi się rzecz jasna łamie, ale nie robi się tego często i co równie istotne, bo czasy obecne to sporo urządzeń elektronicznych zdolnych do rejestrowania i wysyłania materiału filmowego. Dlatego tez ludzie mają znacznie niższą skłonność do łamania prawa, choc kluczowe znaczenie w tym wszystkim ma też i to, że łamanie przepisów powiązanych z ustawami o pracę odbija się negatywnie na wizerunku danej firmy.

Umowy powiązane z internetem, telewizją, prądem i gazem.

Innym rodzajem umów są te powiązane z dostawcami internetu, telewizji, prądu i gazu. W tego typu przypadkach istnieją też pewne normy dotyczące kształtu ustaw, czyli jeśli internet, to w umowie musi być jasno określone na jaką szybkość się godzimy i na ile lat, czy też miesięcy. Takie typy umów nie mogą być rzecz jasna mylącymi, a klient nie może być wprowadzanym w błąd przez pracownika firmy oferującego usługę. Wprowadzanie w błąd rzecz jasna trudno udowodnić, ale przed wejściem do siedziby firmy można włączyć dyktafon w telefonie i nagrywać rozmowę z dana osobą. Działanie tego rodzaju jest legalne, bo jeśli taki pracownik pełni obowiązki służbowe w miejscu publicznym, to dźwięk w tym przypadku może zostać nagrany.

Podobne wpisy